نگاهی به کیفیت زندگی زناشویی

نگاهی به کیفیت زندگی زناشویی

زندگی زناشویی یکی از مهم‌ترین زندگی ها است که اگر درست حفظ شود ستون های زندگی هم بیمه هستند در ادامه می‌توانید با کیفیت زندگی زناشویی خودرا با این روش محاسبه کنید و تالاب را دنبال نمایید.

کیفیت زندگی زناشویی , بازه های زمانی مثل پایان سال مهلت مناسبی به وجود می آورد که زندگی مشترک مورد بررسی قرار گیرد. برای این‌که مطمئن شوید یک رابطه سرپا و خوب دارید، بد نیست سوالاتی از خود بپرسید و زندگی مشترک تان را محاسبه کنید و برای تغییرات و اصلاحاتی که می‌خواهید در دوره جدید انجام دهید برنامه ریزی کنید.

این جا پرسش های کلیدی برای چک کردن سالانه همراه با لیستی از رفتارهای یک زوج سالم آورده ایم تا بتوانید رابطه مثبت را هفتگی بررسی کنید.

 

دوران شما رابه جاهای سری خواهد رساند: وقتی فکر می‌کنید دوران مناسبی برای محاسبه دوره ای است تصمیم تازه ای نگیرید. در عوض با همسرتان بنشینید و یک ماه تمام زندگی را محاسبه کنید. به خودتان مهلت یک ماهه ای بدهید انگار که به خواب زمستانی رفته اید. مودبانه تمام دعوت ها را رد کنید.

 

خودتان را سرگرم دیدن فیلم نکنید ودر اوقات فراغت، روی نظم دادن منزل و تفکر به تقدم های زندگی تمرکز کنید و تصمیم بگیرید که در دوره جدید پیش رو چه کاری را می‌خواهید انجام دهید.

 

برای پاسخ به تست های ازدواج زمانی را اختصاص دهید تا مشاهده نمایید که شما و همسرتان دریک سال چطور عمل کرده‌اید. به این فکر کنید که کجا خوب عمل کرده‌اید و چه چیزهایی را میخواهید تغییر دهید یا اصلاح کنید.

میزان تعهد شما چه میزان قوی است؟ 

تعهد چسبی است که رابطه رابه هم وصل میکند. این موضوع تصمیمی است که حاوی عبور از «من» در برابر «تو» است و باید جای آن رابه کلمات «ما» و «خود ما» بدهید. آن ها را انتخاب کنید.

 

محققان میگویند زوج هایی که تصمیم گرفته اند بطور متعهدانه باهم باشند میزان موفقیت بیشتری در زندگی به نسبت کسانی دارند که در زندگی مشترک دچار اشتباه شده اند.

 

اینروزها خیلی از افراد می‌خواهند که برترین و لذت بخش ترین نوع زندگی را بدون فکر کردن به مفاهیم اساسی زندگی زناشویی – یعنی تعهد، استقلال و مسئولیت – داشته باشند.

 

چه میزان شما و همسرتان به رابطه ای که دارید پایبند هستید؟ بعنوان یک تیم چه میزان باهم همکاری دارید؟ امیدوارید چه آینده ای رابا هم بسازید؟

 

در بانک حافظه چه دارید؟ 

یکی از مهم ترین کارهایی که زوج ها باید در زندگی مشترک روی آن سرمایه گذاری کنند، گذراندن وقت مفید با یک دیگر است. گذراندن منظم وقت باهم کمک می‌کند که در درجه احساسی باهم مرتبط باشید.

 

به گزارش تالاب این موضوع همینطور فرصتی است برای سرگرمی و ساختن خاطرات مشترک که بشما انعطاف پذیری داده و کمک می‌کند که وقتی طوفانی از راه میرسد بعنوان یک زوج با مشکلات مواجه شوید.

 

حالا دریک سالی که گذشت چه خاطرات مشترکی باهم ساختید؟ کدامش برترین و لذت بخش ترین لحظات بود؟ چه برنامه ای را دوست دارید درسال پیش رو باهم پیش ببرید؟

 

این هفته این کارها را انجام دادیم؟ 

چیزهای تازه کشف و با اشتیاق درمورد هم گفت‌وگو کردیم.

سرزنده و شوخ بودیم، سرگرمی داشتیم یا باهم خندیدیم.

وقتی که اشتباه کردیم یا هم دیگر را آزردیم گفتیم متاسفیم.

احساس قدردانی و حق شناسی خود رابه هم دیگر اظهار کردیم.

از فریاد زدن، غر زدن، بداخمی یا نقد کردن بیهوده اجتناب کردیم.

حداقل یک خاطره مشترک ساختیم و عشق مان را اظهار کردیم.

برای هر مسئله ای دنبال راهکار مخصوصاً و منحصر به خود ما بودیم.

گشتیم و یکجای خلوت بیرون شهر برای خود ما پیدا کردیم.

زمانی را برای تمرکز باهم گذراندیم.

چه میزان درمورد همسرتان می‌دانید؟ 

زوج های خوشحال دقیقا با دنیای درونی و دنیای اجتماعی یک دیگر آشنا هستند. شما چه میزان در سالی که گذشت چیزهایی را درمورد همسرتان کشف کرده‌اید؟ چه میزان به صورت منظم درمورد چیزهایی که واقعا برای شما مسئله است بحث میکنید؟

 

ما بیشتر اوقات کنجکاوی خودرا درمورد کسانی که نزدیک ترین افراد به ما هستند متوقف میکنیم اما کنجکاوی میتواند کمک کند که درمورد همسرمان چیزهای بیشتری بدانیم از جمله درمورد کودکی اش، امیدها، رویاها، ترس ها، پشیمانی ها، علائق و تجربیاتش و همینطور درمورد افرادی که روی زندگی شان تاثیر گذاشته اند.

 

اگر میخواهید درسال آینده دانش تان را درمورد هم بالا ببرید، روزانه مختصری از خودتان بگویید. برای ۱۰ دقیقه. این زمانی است که شما و همسرتان درمورد هر چیزی دراین جهان، به غیر موضوعاتی مثل بچه ها، کار و مسئولیت های منزل داری حرف میزنید.

 

چطور به ضریب خوبی در رابطه برسیم؟ 

پزشک جان گاتمن – یکی از روانشناسانی که سال هاست روی روابط زوج ها پژوهش میکند – در کتاب موفقیت یا شکست ازدواج «ترجمه ارمغان جزایری» کشف کرده است که ضریب خاصی میان مقدار مثبت و منفی بودن دریک رابطه باثبات وجوددارد.

 

ضریب جادویی او پنج تعامل مثبت برای هر یک کار منفی است. اگرچه برخی چیزهای منفی برای کمک به فضای زندگی و پرهیز از تک صدایی متمایز لازم است اما کسانی که رفتاری مثبت دارند آنهایی هستند که در ساختن و قوی‌تر کردن عشق در رابطه پیروز تر هستند.

 

به این فکر کنید که کدام یک از شما تعامل داشته است، چه چیزی لازم است عوض شود تا یک ضریب سالم ۵:۱ خلق شود؟ «به ازای هر کار منفی پنج کار مثبت انجام دهید.»

 

چه میزان خودرا شفاف کرده ای؟ 

داریم درمورد شفاف کردن احساس حرف میزنیم. چه میزان شما و همسرتان برای هم قابل اعتماد ودر معرض آسیب یک دیگر بوده اید؟ روانشناسان بر این باورند که زوج ها باید بتوانند باهم رابطه ای احساسی و قوی بسازند. برای اینکار لازم است که ترس ها و نیازهای تان را بیان کنید. به عمیق ترین احساسات خود صدا بدهید.

 

گاهی اوقات ممکن است ناراحتی یا شرمندگی باشد اما غالباً اوقات ترس یا دلبستگی است. ممکن است سخت ترین قدم باشد اما بیشترین برداشت را ازآن می‌کنید. این موضوع به همسرتان اجازه می‌دهد وقتی بحث میکنید واقعا بفهمد موضوع اصلی چیست و چه چیزی در معرض خطر است.

 

از مهم ترین کارها در زندگی مشترک، گذراندن وقت مفید با یک دیگر است‎

 

در مقیاس صفر تا ده به زندگی زناشویی خود چه امتیازی می‌دهید؟ 

رضایت از زندگی زناشویی غالباً می‌تواند بطور کلی معیاری برای سلامت رابطه باشد. چه میزان از میزان رابطه زناشویی خود و تناوب آن در رابطه راضی هستید؟ چه میزان هر دوی شما درمورد سخن گفتن از نیازها و تقاضای های تان آسان هستید؟

 

روانشناسان بر این باورند که رابطه زناشویی یکی از برترین پیوستگی ها در رابطه ای متعهدانه است. وقتی رابطه زناشویی دارید شور و شوق در شما زنده است. خواستن این موضوع یک تصمیم است حتی اگر احساس می‌کنید که توجهی به آن ندارید. چیزی که هست، علتی ندارد که یکی رابطه زناشویی بیشتری میـــخواهد و دیگری نمیخواهد.

 

علت این‌که کسی به زندگی جنسی اش علاقه ندارد، ممکن است بیولوژیکی، رابطه ای یا شخصی باشد، کمک گرفتن دراین زمینه همیشه در معرض است. ازدواج هایی که رابطه زناشویی در انها شفاف نباشد به خیانت یا طلاق منجر می‌شود.

 

چه میزان روی «ما» سرمایه گذاری کردید؟ 

رابطه عالی همینطوری رخداد نمی افتد بلکه این موضوع نیاز به سرمایه گذاری دوران، انرژی و تمرکز زوج ها دارد. روانشناسان میگویند که یکی از دلایل شکست خیانت عاطفی است و باعث می‌شود که انرژی از رابطه رخت بربندد آیا همسرتان در بحث از شما پیشی می‌گیرد و بیش از هر چیز و هر فرد دیگر تمام انرژی و وقت شما را تحلیل می‌برد؟

 

سرمایه گذاری روی «ما» به این معناست که رابطه شما در تقدم است و نیاز به دقت، تمرکز و زمانی برای رشد کردن دارد. چطور می‌خواهید سال آینده روی «ما» سرمایه گذاری کنید؟

 

تجربیاتی برای التیام زندگی عاطفی

 

پروژه

آیا در زندگی مشترک تان اخم و ترشرویی وجوددارد؟ آیا همسرتان تمایلی به پاسخگویی ندارد ودر حالی‌که آن موضوع برای دیگران مهم است او با بی تفاوتی و سردی شانه اش را بالا می اندازد؟

 

اگر پاسخ شما مثبت است، لابد میخواهید که همسر و همراه شما عوض شود. بر اساس مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته، وقتی یک نفر از زوج ها اصلا پاسخ نمی‌دهد یا از نظر عاطفی خاموش است، این موضوع نشانه ای جدی از پریشانی در رابطه است.

 

هدف 

اگر میخواهید زندگی مشترک خودرا التیام بخشید رفتار توأم با سکوت را – قبل از این‌که باعث صدمات جبران ناپذیری شود – بشکنید. اگر شریک زندگی تان مسئله ای دارد، بدون قطع کردن حرفش به او گوش کنید حتی اگر با او موافق نباشید و حتی اگر دوران ببرد بازهم به او گوش کنید.

 

نظریه 

کشمکش اجتناب ناپذیر است. چیزی که آنرا متمایز می سازد این است که چطور با آن کنار بیایید. الگوی «تمایل به عقب نشینی» متداول ترین راهی است که آدم ها برای کنار آمدن با کشمکش در زندگی مشترک انجام می‌دهند. این موضوع وقتی رخداد میوفتد که یکی از طرفین پاسخ ها، انتقاد و گلایه دیگری رابا اجتناب یا سکوت تحت فشار میگذارد.

 

امتحان کنید 

* صادق باشید؛ عیب جوها احساس طردشدگی دارند و کسانی که پاسخ نمی‌دهند احساس بی صلاحیتی. اگر عیب جو هستید تعداد تقاضای هایی راکه در طول روز دارید کم کنید.

 

* تماس در تقدم؛ اگر احساس میکنید در همان جبهه شریک تان هستید بجای مخالفت سعی در سروسامان دادن به ارتباطتان کنید.

برگرفته از سایت تالاب

لینک های دانلود

مشخصات

نظرات

تمامی حقوق متعلق به جالبستان بوده است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.
بازی انفجار سایت بت اسپات